Pakistan Konsolosluğu, Pakistan vize işlemleri
Pakistan Konsolosluğu, Pakistan vize işlemleri
Duyurular Konsolosluk resmi sitesi değildir. Resmi Web Sitesi: www.pakembassyankara.com

Adana Fahri Konsolosluğu

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu ve diğer Pakistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Pakistan Vizesi ve Pakistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

Pakistan'a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Pakistan Konsolosluklarına aittir.

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Pakistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

 

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adana Pakistan Fahri Konsolosluğu Adres
Cemalpaşa Mah. Atatürk Cad. Ulcaz Apt. No:62 K:1 D:1 Seyhan/ADANA

  

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Bağlı Bulunduğu İlçe

İlçe / Semt: Seyhan

 

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

Adana ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Pakistan vize işlemleri için Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu'na başvuruda bulunabilirler.

Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu'na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kısa süreli Pakistan vizeleri olarak kabul edilen Pakistan Turistik Vizesi, Pakistan Ticari Vizesi ve Pakistan Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.

 

Pakistan Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Pakistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Adana Fahri Konsolosluğu’nda gerçekleştirebilirler. 
 

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Vize Başvurusu

Pakistan Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Pakistan vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Pakistan Konsolosluğu’na veya Pakistan Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Pakistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Pakistan Turistik vize, Pakistan Ticari vize ve Pakistan Aile Ziyareti vize başvuruları yapılabilmektedir.  

Pakistan vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmış olsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Pakistan Konsolosluklarına aittir.

 

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Pakistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 
Pakistan vize başvuru formu için tıklayınız.

 

Pakistan Turistik Vize Talep Dilekçesi

Pakistan’a Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu’na hitaben Pakistan Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Pakistan Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 

İki Dilekçe gerektiren durumlar

 

Pakistan Ticari Vize Talep Dilekçesi

Pakistan’a Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu’na hitaben Pakistan Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Pakistan Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

 

Adana Pakistan Fahri Konsolosluk İşlemleri

Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği, Pakistan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Pakistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Pakistan Cumhuriyeti temsilcilikleridir. 

Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Pakistan vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu’ndan pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. 

 

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Vize Çıkış Süresi

Pakistan vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 7 ila 10 iş günüdür.

Pakistan vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.


 
Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Vize Ücreti

Pakistan’a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti büyükelçilik tarafından belirlenmektedir.

 

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Vize Reddi

Pakistan’a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Pakistan temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Pakistan vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Pakistan Konsolosluğu ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Pakistan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Pakistan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. 

Pakistan vizesi başvurularında;


gibi durumlarda Pakistan vizesi başvurusu, Pakistan vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.Pakistan Konsolosluğu Adana  Resmi Tatil Günleri 2021

Pakistan Büyükelçiliği ve diğer temsilcilikleri Türkiye resmi tatillerinde ve aşağıda yer alan Pakistan resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.
 

Pakistan devletinin Türkiye Dış temsilcilikleri olan Pakistan Büyükelçiliği ve Pakistan Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi tatil ve özel günlerinde vize ve Konsolosluk hizmeti vermemektedir. Bu sebeple Pakistan vize işlemlerinde veya Konsoloslukları işlemlerinde bulunacak kimseler Pakistan Konsolosluklarının resmi tatil ve özel günlerini göz önünde bulundurarak seyahat planlamalarında bulunmaları tavsiye edilir.

5 Şubat                       Keşmir Dayanışma Günü

23 Mart                       Pakistan Milli Günü

23 Nisan                     Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı

1 Mayıs                       Uluslararası İşçi Bayramı

14-15 Haziran             Şeker Bayramı

14 Ağustos                  Pakistan Bağımsızlık Günü

21-22-23 Ağustos       Kurban Bayramı

30 Ağustos                 Zafer Bayramı

20-21 Eylül                 Aşure Günü         

29 Ekim                      Cumhuriyet Bayramı

20 Kasım                   Eid-e Milad Un Nab

25 Aralık                    Quaid-e Azam Doğum Günü

 

 

Pakistan Fahri Konsolosluğu Adana Görevleri

Adana Pakistan Fahri Konsolosluğu tam teşekküllü Pakistan Konsolosluğunun açılma gereksinimi bulunmayan şehirlerde faaliyet göstermek için kurulmuştur. Pakistan Fahri Konsolosunun, Pakistan resmi görevlisi yahut vatandaşı olma zorunluluğu bulunmazken. Ticari faaliyetlerin yoğunlukta olduğu Adana’da bulunan Adana Pakistan Konsolosluğu, iki ülke arasında bulunan ticari faaliyetleri başarılı bir hale getirme ile yükümlüdür.
 

Aynı zamanda Pakistan Fahri Konsoloslukları, Pakistan vizesi işlemleri için başvuru kabul ederken, Pakistan vize işlemleri hakkında karar verme yetkisine sahip değildir. Pakistan vize işlemleri hakkında karar verme yetkisi Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul, Pakistan Büyükelçiliği Ankara sorumluluğundadır.

 

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu Ulaşım

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu açık adresinde belirtildiği üzere Seyhan semtindedir. Seyhan güzergâhından geçen toplu taşıma araçları ile Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu’na ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Adana Fahri Konsolosluğu